skip navigation

Licensed to Sweet Briar College    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/1/2018 04:09 PM
                     SBC + HS vs William Peace - 12/1/2018                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 William Peace University-NC  'A'                       NT    2:48.35   11  
     1) Butler, Lindsay A 19            2) Dohmann, Jordan 18             
     3) Adams, Selena N 19              4) Brown, Mikayla 20              
 -- Sweet Briar College-VA  'A'                            NT         DQ  
     1) Ahson, Sarah Y 19               2) Florio, Nora 20                
     3) Jones, Lauren 19                4) Shaw, Taylor E 18              
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hampden-Sydney College-VA  'A'                         NT    1:59.93   11  
     1) Stephan, Zach 19                2) Updike, Brady A 21             
     3) Covaney, Jason D 19             4) Hope, Eric 20                  
  2 Hampden-Sydney College-VA  'B'                         NT    2:05.09    4  
     1) Vinson, Anthony G 20            2) Dickerson, Jack 22             
     3) Cothren, Adrian 21              4) Koch, Brandon B 20             
  3 William Peace University-NC  'A'                       NT    2:12.93    2  
     1) Lavinder, Sam 19                2) Stroud III, Trey 18            
     3) Russell, Dallas A 18            4) Steinberg, Ryan T 18           
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kear, Dharma M            19 Sweet Briar-VA            NT   12:43.71    9  
  2 Florio, Nora              20 Sweet Briar-VA            NT   14:44.99    4  
 
Event 7  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Lauren             19 Sweet Briar-VA            NT    1:37.60    9  
  2 Shaw, Taylor E            18 Sweet Briar-VA            NT    2:09.41    4  
 
Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephan, Zach             19 H-SC-VA                   NT    1:04.26    9  
  2 Brown, Robert             22 H-SC-VA                   NT    1:12.66    4  
  3 Stroud III, Trey          18 Peace-NC                  NT    1:13.42    3  
  4 Russell, Dallas A         18 Peace-NC                  NT    1:14.00    2  
  5 Cox, Brendan H            18 H-SC-VA                   NT    1:14.81    1  
 
Event 9  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dohmann, Jordan           18 Peace-NC                  NT    1:52.10    9  
 
Event 10  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Jack           22 H-SC-VA                   NT    1:16.91    9  
  2 Updike, Brady A           21 H-SC-VA                   NT    1:17.02    4  
  3 Lavinder, Sam             19 Peace-NC                  NT    1:17.23    3  
  4 Vinson, Anthony G         20 H-SC-VA                   NT    1:26.96    2  
  5 Steinberg, Ryan T         18 Peace-NC                  NT    1:30.00    1  
 
Event 11  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kear, Dharma M            19 Sweet Briar-VA            NT    3:22.76    9  
 
Event 12  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elmore, Hudson M          22 H-SC-VA                   NT    2:26.56    9  
  2 Hiter, Ben M              18 H-SC-VA                   NT    3:22.81    4  
 
Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butler, Lindsay A         19 Peace-NC                  NT      30.03    9  
  2 Graham, Lauren J          20 Sweet Briar-VA            NT      31.31    4  
  3 Carriveau, Theresa V      20 Sweet Briar-VA            NT      34.45    3  
  4 Adams, Selena N           19 Peace-NC                  NT      39.89    2  
  5 Brown, Mikayla            20 Peace-NC                  NT      40.84    1  
  6 Dohmann, Jordan           18 Peace-NC                  NT     x41.48  
  7 McCall, Helen             19 Sweet Briar-VA            NT      41.82  
  8 Shaw, Taylor E            18 Sweet Briar-VA            NT     x47.41  
 
Event 14  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koch, Brandon B           20 H-SC-VA                   NT      26.30    9  
  2 Howard, AJ T              19 H-SC-VA                   NT      26.84    4  
  3 Hope, Eric                20 H-SC-VA                   NT      27.19    3  
  4 Russell, Dallas A         18 Peace-NC                  NT      27.38    2  
  5 Steinberg, Ryan T         18 Peace-NC                  NT      40.63    1  
 
Event 15  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butler, Lindsay A         19 Peace-NC                  NT    1:07.78    9  
  2 Graham, Lauren J          20 Sweet Briar-VA            NT    1:28.22    4  
  3 Dohmann, Jordan           18 Peace-NC                  NT    1:29.94    3  
  4 Adams, Selena N           19 Peace-NC                  NT    1:33.83    2  
  5 Brown, Mikayla            20 Peace-NC                  NT   x1:34.51  
  6 McCall, Helen             19 Sweet Briar-VA            NT    1:37.39    1  
  7 Shaw, Taylor E            18 Sweet Briar-VA            NT    1:50.09  
 
Event 16  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koch, Brandon B           20 H-SC-VA                   NT      58.70    9  
  2 Covaney, Jason D          19 H-SC-VA                   NT      59.76    4  
  3 Cothren, Adrian           21 H-SC-VA                   NT    1:08.24    3  
  4 Steinberg, Ryan T         18 Peace-NC                  NT    1:28.40    2  
 
Event 17  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahson, Sarah Y            19 Sweet Briar-VA            NT    2:51.67    9  
 
Event 18  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elmore, Hudson M          22 H-SC-VA                   NT    2:28.07    9  
  2 Brown, Robert             22 H-SC-VA                   NT    2:41.46    4  
  3 Cox, Brendan H            18 H-SC-VA                   NT    2:46.01    3  
 
Event 19  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florio, Nora              20 Sweet Briar-VA            NT    4:52.53    9  
 
Event 20  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stroud III, Trey          18 Peace-NC                  NT    2:40.96    9  
  2 Updike, Brady A           21 H-SC-VA                   NT    2:51.34    4  
  3 Dickerson, Jack           22 H-SC-VA                   NT    2:53.80    3  
  4 Cothren, Adrian           21 H-SC-VA                   NT    3:11.94    2  
 
Event 21  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butler, Lindsay A         19 Peace-NC                  NT    5:12.07    9  
  2 Graham, Lauren J          20 Sweet Briar-VA            NT    6:16.98    4  
  3 Jones, Lauren             19 Sweet Briar-VA            NT    6:21.23    3  
 
Event 22  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lavinder, Sam             19 Peace-NC                  NT    4:49.83    9  
  2 Brown, Robert             22 H-SC-VA                   NT    5:09.88    4  
  3 Cox, Brendan H            18 H-SC-VA                   NT    5:36.80    3  
  4 Hiter, Ben M              18 H-SC-VA                   NT    5:39.52    2  
 
Event 23  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Selena N           19 Peace-NC                  NT    1:53.33    9  
 
Event 24  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephan, Zach             19 H-SC-VA                   NT    1:03.05    9  
  2 Elmore, Hudson M          22 H-SC-VA                   NT    1:03.63    4  
  3 Covaney, Jason D          19 H-SC-VA                   NT    1:06.49    3  
  4 Russell, Dallas A         18 Peace-NC                  NT    1:19.93    2  
 
Event 25  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kear, Dharma M            19 Sweet Briar-VA            NT    3:11.55    9  
 
Event 26  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stroud III, Trey          18 Peace-NC                  NT    2:26.36    9  
  2 Dickerson, Jack           22 H-SC-VA                   NT    2:35.07    4  
  3 Howard, AJ T              19 H-SC-VA                   NT    2:40.37    3  
  4 Cothren, Adrian           21 H-SC-VA                   NT    2:46.22    2  
 
Event 27  Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweet Briar College-VA  'A'                            NT    5:37.50   11  
     1) McCall, Helen 19                2) Graham, Lauren J 20            
     3) Kear, Dharma M 19               4) Carriveau, Theresa V 20        
 
Event 28  Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hampden-Sydney College-VA  'A'                         NT    4:09.12   11  
     1) Hope, Eric 20                   2) Koch, Brandon B 20             
     3) Vinson, Anthony G 20            4) Stephan, Zach 19               
  2 Hampden-Sydney College-VA  'B'                         NT    4:24.73    4  
     1) Hiter, Ben M 18                 2) Brown, Robert 22               
     3) Cox, Brendan H 18               4) Updike, Brady A 21             
 
Event 29  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, Helen             19 Sweet Briar-VA            NT    3:40.46    9  
 
Event 30  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vinson, Anthony G         20 H-SC-VA                   NT    2:12.50    9  
  2 Lavinder, Sam             19 Peace-NC                  NT    2:15.12    4  
  3 Covaney, Jason D          19 H-SC-VA                   NT    2:18.68    3  
  4 Hope, Eric                20 H-SC-VA                   NT    2:22.57    2  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 30                    
 
  1. Sweet Briar College                 101   2. William Peace University             64
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 30                     
 
  1. Hampden-Sydney College              177   2. William Peace University             49